גירושין
 
דיני משפחה

מאמרים אחרונים

   

הקדמת מועד ביצוע צוואה

אחד מן הנושאים הבעייתיים יותר בצוואות הוא ציווי על חלוקת רכוש מסוימת או מעשה מסויים שביקש הנפטר לבצע בתזמון מדויק במיוחד. לעיתים הבעיה תלויה בכך שהזמן אינו ברור, במקרים אחרים, קבלת הרכוש בטרם הזמן יכולה לעזור משמעותית למישהו מן היורשים, או שציווי הזמן רחוק מלהיות בעל אחיזה מציאותית ובר ביצוע.

 

אז נכנסת למשוואה השאלה האם ניתן להקדים את מועד חלוקת הרכוש או ביצוע צו צוואה כפי שנכתב, עוד בטרם הגיע הזמן המופיע בצווי החתום בצוואה? יש לכך כמה תשובות.

תשובת בית המשפט
בית המשפט לרוב נוטה להחמיר בדיון על ביצוע צוואות שכן ידוע כי לעיתים היורשים רבים על הצוואה מחמדנות. במקרה של הקדמת מעשים מכפי שכתוב בצוואה, יש להביא בפני בית המשפט הוכחה מפורשת על כך שאם הנפטר היה חי היום, היה מאשר הקדמה זו. הוכחה זו יכולה להיות באמצעות עד אשpatishר יבהיר כי בכוונת הנפטר היה להקדים את המועד אך זה לא הספיק בטרם מותו. אופציה נוספת להוכחה היא אם נכתבו מספר ורסיות של הצוואה.

תשובת בית הדין הרבני
עפ"י בית הדין הרבני, מדובר בצעד שנוי במחלוקת אשר יש בו פגיעה בכבוד הנפטר. לכן לרוב, ביה"ד הרבני אינו רואה בעין יפה בקשות של הקדמת ביצוע צווים אשר נחתמו בצוואה. יחד עם זאת, אם יקיריו של הנפטר תלויים ברכושו של הנפטר, לעיתים ביה"ד יקל את הדין ויסכים את הקדמת חלוקת רכוש וזאת בתנאי כי הוכח מעבר לכל ספק שיש סכנה קיומית כלכלית ללא רכוש זה.

תשובת היורשים
לעיתים ביצוע הנכתב בצוואה הוא תלוי אישור והסכמה של כל היורשים. אם קיימת הסכמה של כולם, הרי שמראש זה לא יגיע לבית המשפט. יחד עם זאת, לא תהיה להם אפשרות ערעור לאחר ביצוע המעשה.

לקבלת פרטים נוספים פנו אלינו לטל': 03-9653140 או צרו קשר בדף הצור קשר ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם

 

המאמרים הפופולריים של פורטל Lamishpaha

צוואות הדדיות - המהפכה החוקתית בנושא צוואות

article thumbnailצוואות הדדיות - המהפכה החוקתית בנושא צוואות בחודש אוגוסט של שנת 2005 נוסף תיקון לחוק הירושה, והוא בתחום הצוואות ההדדיות. סעיף זה, 8א', הינו צוואה שערוכה בידי שני מצווים שהינם בני זוג. התיקון בא לפתור סתירה שהייתה נוצרת לעתים...
להמשך המאמר

נאמן על פי צוואה- האם ניתן להביאו בגדר זוכה

article thumbnailנאמן על פי צוואה- האם ניתן להביאו בגדר זוכה עיזבון עלול להוות מוקד עניין גם לחתול השומר על השמנת; פעמים רבות, הנאמן על הצוואה הופך להיות מי שחומד אותה, על אף שהחוק אינו מתיר זאת. לפי סעיף 35 לחוק הירושה, יש שני תנאים מצטברים...
להמשך המאמר

גירושין ועסקים עצמאיים, עסק עצמאי בגירושין

article thumbnailגירושין ועסקים עצמאיים כאשר זוגות מגיעים להתחתן, הם כמעט לעולם לא חושבים על העתיד שלהם ומה הוא יביא. לרוב בשלב החתונה שני בני הזוג שכירים ומהבחינה הפיננסית ההכנסה נעה על מי מנוחות. אך מה קורה שבערוב הימים מחליט אחד מבני...
להמשך המאמר

עילות גירושין, עילה לגירושין, עילה לגירושים, גורם לפרדה

article thumbnailעילות גירושין בית דין רבני ייתן פסק דין המחייב בעל לתת גט או המחייב אישה לקבל גט בתנאי ש על הצד התובע גירושין יוכיח עילת גירושין מספקת ותקפה על פי הדין העברי.
להמשך המאמר

עורך דין גירושין טיפים לנשים

article thumbnailעורך דין גירושין טיפים לנשים לאישה של היום ישנו אמנם מעמד מעט טוב יותר - גם בעניין הגירושין, ביחס לעשורים הקודמים, וזאת בזכות התנהלות בלתי פוסקת של ארגונים למען זכויות נשים וקידום זכויות משפטיות באמצעות עתירות ופסקי דין...
להמשך המאמר

   

צור קשר

שם
מייל
טלפון
נייד
כתובת
נושא

חוקים דיני משפחה

חוק בית המשפט לענייני משפחה התשנ"ה- 1995

חוק בית המשפט לעניני משפחה, התשנ"ה-1995:
להמשך החוק...

חוק גיל הנישואין

חוק גיל הנישואין, 1950: ע"פ החוק מי שיכול להינשא הם רק נערים ונערות מעל גיל 17. אפשר אמנם לקבל אישור של בימ"ש לגיל נמוך יותר.      
להמשך החוק...

חוק הירושה

חוק הירושה, תשכ'ה -1965:
להמשך החוק...

חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין) תשי"ג- 1953

חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), תשי"ג-1953:  
להמשך החוק...

חוק למניעת אלימות במשפחה

 חוק למניעת אלימות במשפחה:  המהות שלו- החוק הנ"ל הוא חוק שנועד להיות כלי בחלק מהכלים של ביהמ"ש (גם הזרחי וגם הדתי), אך, גם בלי החוק הנ"ל, ביהמ"ש לענייניי משפחה רשאי להוציא צו הרחקה, וצו מניעה.
להמשך החוק...

גירושין בין בני זוג, גירושין בין זוגות

גירושין בין בני זוג גירושין הוא עסק לא קל לאף צד. בדרך כלל מעורבים בכך לא רק בני הזוג אלא גם סביבתם - משפחתם מצד ההורים, הילדים, החברים שבדרך כלל גם משותפים. הפרדת הכוחות מחייבת הליך מורכב ולעתים קרובות אף קשה מבחינה נפשית...
להמשך החוק...

חוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) התשי"ט -1959

 חוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), התשי"ט - 1959:
להמשך החוק...

חוק יחסי ממון בין בני זוג תשל"ג- 1973

חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973:
להמשך החוק...